Algirdas Julius Greimas. Apie viską ir nieką: žmogus, visuomenė, kultūra

1.98€

Qty

+

Knygą sudaro Algirdo Juliaus Greimo ankstyvoji, 1947–1959 m., publicistika: sociopolitinių realijų analizės, poleminiai straipsniai visuomenės ir kultūros klausimais, literatūros veikalų recenzijos, literatūros istorijai ir estetikai skirta eseistika. Parengta iš rankraščių pagal paties Greimo sudarytą planą, knyga atskleidžia savitą, daugeliu aspektų ir šiandien aktualią žmogaus ir kultūros sampratą, išdėstytą gyvu stiliumi, su Greimui būdingu subtilumu, ironija, humoru ir kritine galia.

„Tie keli mano straipsneliai yra tik fragmentai bendrojo plano, kuri jaunoji lietuviu karta turetu susidaryti, noredama skelbti šiuolaikini kryžiaus kara prieš socialinius mitus, prieš ta visuotine mitomanija, kuri yra didžiausias laisvo žmogaus ir lietuvio priešas. Nepriklausomos minties skaitytojas – tai pats sunkiausias, bet ir idealus skaitytojas: jo skaitymas – nuolatine kritika, sustojimas ties kiekvienu tašku, kiekvieno teiginio apsvarstytas priemimas ar atmetimas.“

„Kultura yra viena, tinkanti visoms šalims – žmogaus kultura. Daiginti ja savo širdyse, seti ja po teviškes laukus, kad ji butu žmogaus veikalas, skirtas žmogui pagerbti ir jam padeti. O gerasis Dievulis jau pasirupins, kad viskas, ka mes rašysim ar darysim, noretume to ar nenoretume, bus savaime lietuviška.“

„Žodžiai poetineje kalboje, nelyginant filosofijoje, netenka skaidrumo, darosi sunkus, daugiaprasmiai. Jei kasdieniam vartojimui naudojame visiems suprantama lietuviu kalba, tai geras poetas, filosofas, dailininkas ja išniekina, sudrasko, deformuoja, susikurdamas sava kalba, sudaryta nebe iš lietuvišku, o iš radauskišku, sakysim, žodžiu. Kalbines sistemos originalumas, jeigu jis atitinka originalia pasaulio vizija, yra meno veikalo pagrindinis kriterijus.“

Algirdas Julius Greimas