Elektroninis leidinys - Evaldas Švageris. Eksperimentinė fonetika (ePDF)

Nors fonetiniai kalbos tyrimai Lietuvoje turi senas tradicijas, tačiau fonetikai skirti mokomieji leidiniai, regis, neatliepia visų į šią mokslo discipliną besigilinančiųjų poreikių. Anksčiau išleistuose vadovėliuose, suprantama, pateikta daugiau bazinių žinių, kurių norintiems imtis eksperimentinių tyrimų nepakanka. Be to, juose artikuliacinėms garsų savybėms paprastai skiriama daugiau dėmesio nei akustinėms. Tokią disproporciją, matyt, sąlygojo tai, kad artikuliaciniais požymiais įprasta grįsti funkcinę (fonologinę) garsų klasifikaciją. Vis dėlto ne ką mažiau svarbi yra ir akustinė garsų sandara, tiksliau – pačių akustinių reiškinių (artikuliacijos ir akustikos sąsajos) suvokimas, be kurio bet koks gilinimasis į fonetinį kalbos klodą negali būti produktyvus. Pridėtina ir tai, kad nuodugniau nei anksčiau analizuoti fonetinius reiškinius dabar leidžia skaitmeninių technologijų amžiaus teikiamos naujos techninės priemonės, kuriomis galima apdoroti didelius empirinės medžiagos kiekius, detaliau išnagrinėti įvairius akustinės garsų struktūros niuansus.

Taigi ši knyga pirmiausia skirta bendrųjų fonetikos žinių jau turintiems (t. y. bendrosios fonetikos kursą išklausiusiems) studentams, kurie nori toliau gilintis į šią tarpdisciplininę mokslo šaką ir / ar imtis šios krypties tyrimų. Reikia tikėtis, kad ši knyga ne tik pratęs eksperimentinės fonetikos tradicijas Lietuvoje, bet ir taps stimulu naujiems tyrimams.