Jašiūnų dvaras - kultūros židinys

Jašiūnų dvaras - kultūros židinys
Authors
Publisher
Language:
Lithuanian
Cover:
hardback
Year:
2016
Format (height x width):
27,0x21,5
Number of pages:
280
8.86€

Qty

-
+

Knygoje pristatoma intelektinė Jašiūnų dvaro istorija, prasidėjusi 1819 m., kai šį dvarą paveldėjo Vilniaus universiteto auklėtinis, rašytojas, istorikas ir bibliofilas Mykolas Balinskis. Čia gimė eilėraščiai, proza, publicistika. Čia M. Balinskis rašė ir didžiąją dvitomę Vilniaus miesto monografiją bei padėjo paskutinį tašką svarbiausiame savo veikale, skirtame senajai Vilniaus universiteto istorijai. Čia kaupė ir tvarkė medžiagą garsiausiai ir populiariausiai savo knygai Pamiętniki o królowej Barbarze, żonie Zygmunta Augusta (Atsiminimai apie karalienę Barborą, Žygimanto Augusto žmoną). Čia parašytos ir pirmosios mokslo recenzijos. Dvare rinkdavosi tuometinis literatūrinis elitas: poetai, prozininkai, mokslo darbų autoriai; būta ir didžiulės bibliotekos – maža jos dalis, kuri saugoma Vilniaus universitete, aptariama šiame leidinyje.

Knygoje išsamiai pristatomi Jašiūnų dvarininkai, jų palikuonys, taip pat dvaro kapinaitės, parkas. Aprašomi 1828 m., pastatyti dvaro rūmai, atlaikę 1830-1831 m. sukilimus, Antrąjį pasaulinį karą, valdžių kaitą, privatizavimą, jo anuliavimą, ne vieną restauravimo darbų pradžią ir čia pat jų pabaigą, kol galų gale 2015-ųjų m. rudenį atvėrė duris paveldo mylėtojams.

Leidinys gausiai iliustruotas Lietuvos archyvuose, muziejuose, bibliotekose saugomais paveikslais, fotografijomis, dokumentais, taip pat asmeninių archyvų nuotraukomis.

Comments

Write a comment

Please login or register to review