Dostojevskio skaitiniai. Apysakos "Užrašai iš pogrindžio" studija

ISBN:

Ši studija yra vienas iš pirmųjų bandymų plačiau supažindinti lietuvių ir visų pirma studentų auditoriją su šiuo devynioliktajam amžiui gal kiek neįprastu Dostojevskio tekstu, kurį daugelis mano esant modernizmo eros literatūroje pradžia ir kuris Lietuvoje ilgą laiką buvo jei ne pamirštas, tai nutylimas.

Studija sudaryta iš keturių dalių. Pirmoje dalyje „Biografinis ir literatūrinis kontekstas“ pasakojama Užrašų iš pogrindžio kūrimo istorija, aptariami kai kurie rašant šią apysaką aktualūs Dostojevskio biografijos, jo kūrybos evoliucijos, to meto rusų literatūros situacijos klausimai. Antroje ir trečioje studijos dalyse, pavadintose taip pat kaip ir du Dostojevskio apysakos skyriai „Pogrindis“ ir „Apie šlapią sniegą“, analizuojamos pagrindinės jų idėjos ir poetika. Paskutinėje dalyje „Vertimai“ pateikiami dviejų iki šiol lietuvių kalba nežinomų Dostojevskio fragmentų „Maša guli ant stalo“ ir „Socializmas ir krikščionybė“ vertimai. Šie nebaigti rašytojo tekstai, parašyti tuo pačiu metu kaip ir Užrašai iš pogrindžio, ne tik dar vieni Užrašų iš pogrindžio komentarai, bet ir Dostojevskio filosofinės kūrybos įvadas.