Pirmojo Lietuvos Statuto Slucko nuorašas

Viršelis:
kietas
Formatas (aukštis x plotis):
978-609-07-04

Šiame leidinyje pirmąkart publikuojamos Pirmojo Lietuvos Statuto, Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje įsigaliojusio 1529 m. rugsėjo 29 d., vadinamojo Slucko nuorašo faksimilės ir šiuolaikine kirilikos abėcėle transkribuotas tekstas, o leidinio pabaigoje spausdinamas nuorašo teksto vertimas į lietuvių kalbą.

Pirmasis Lietuvos Statutas nebuvo išspausdintas, jo originalas žuvo, o iš visų mūsų laikus pasiekusių septynių jo nuorašų – Slucko vėlyviausias (surašytas XVI a. devinto dešimtmečio pabaigoje–dešimto dešimtmečio pradžioje), bet vienintelis išlikęs rusėniškas išplėstinės Statuto redakcijos, kaip spėjama, sudarytos 1533–1538 m., nuorašas. Ši redakcija svarbi, nes parodo, kaip buvo tobulinama LDK teisė jau pirmąjį dešimtmetį po Statuto priėmimo.

Slucko nuorašui tokį pavadinimą suteikė Vilniaus universiteto profesorius Ignotas Danilavičius, kai nuorašo foliantas, atvežtas iš Slucko, nuo 1816 m. rugsėjo 1 d. buvo saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje, o Rusijos carui universitetą uždarius – Vilniaus Romos katalikų dvasinėje akademijoje. 1842 m. ją kartu su biblioteka iškėlus į Peterburgą, 1857 m. Slucko nuorašas buvo padovanotas Imperatoriškajai viešajai bibliotekai, kur saugomas ir šiandien, tik ši knygų ir rankraščių saugykla dabar vadinama Rusijos nacionaline biblioteka Sankt Peterburge.

Slucko nuorašo faksimilės publikacija, galima sakyti, užbaigia Vilniaus universiteto Istorijos fakultete 1985 m. pradėtą visoms trims Pirmojo Statuto redakcijoms (pirminei, lotyniškajai ir išplėstinei) atstovaujančių nuorašų faksimilių spausdinimą.