Ways with Words: insights into the English lexicon and some cross-lin­guistic aspects of study

anglų
Formatas:
9786094591990

This is a textbook in lexicology, which usually makes part of an undergraduate programme in languages. The book is divided into two parts. The first part discusses types of word-¬building. The second part gives an overview of the key issues of lexical semantics. It also offers a brief overview of vocabulary variation. The book focusses on English but also draws some parallels with other languages, first of all, Lithuanian, Polish and Russian. It is intended for students of English and anyone interested in linguistics or language¬-related studies.

Leksikologijos vadovėlis pirmiausia skiriamas anglų filologijos studijų programų studentams bei visiems, besidomintiems kalbos ir reikšmės problemomis. Knygą sudaro dvi dalys. Pirmojoje aptariami žodžių darybos būdai, o antrojoje – pagrindiniai leksinės semantikos klausimai. Knygoje remiamasi anglų kalbos medžiaga ir brėžiamos paralelės su kitomis kalbomis, pirmiausia lietuvių, rusų ir lenkų.