Kazys Pakštas ir atsarginė Lietuva

Formatas:
EPUB
DOI:

Knyga skiriama vienai iškiliausių, unikaliausių pirmosios Lietuvos respublikos ir išeivijos asmenybių – profesoriui Kaziui Pakštui, garsėjusiam savo įžvalgomis, idėjomis, originaliais sumanymais, toli siekiančiais geopolitiniais projektais, vizijomis. Profesionaliosios geografijos, geopolitikos Lietuvoje pradininkas, pirmosios geografų kartos ugdytojas, Lietuvos geografų draugijos įkūrėjas, entuziastingas keliautojas, publicistas, bankininkas K. Pakštas vienas iš pirmųjų suvokė savo tėvynei iškilusias geopolitines grėsmes, kūrė planus tautai ir valstybei gelbėti. Skelbė spartaus moderninimo, vertikalaus, visų pirma kultūrinio augimo idėjas, savitą lietuviškojo dinamizmo teoriją. Lietuvą ir kitas mažąsias Europos valstybes saugumo ir išlikimo sumetimais ragino jungtis į federacijas ar konfederacijas: Baltijos, Baltoskandijos, Vidurio Europos. Atkakliai siekė nepriklausomoje Lietuvoje vykusią išblaškytą, neorganizuotą emigraciją pakeisti planinga kolonizacija, kuriame nors saugesniame krašte sukurti antrąją, atsarginę Lietuvą, galinčią tapti dar vienu tautiškumo židiniu pasaulyje. Knygoje nušviečiamas profesoriaus K. Pakšto gyvenimo kelias ir veikla, atskleidžiamos reikšmingiausios idėjos, parodomos dažnai beviltiškos pastangos jas įgyvendinti. Leidinys skiriamas visiems tiems, kuriuos domina lietuvių tautos ir valstybės istorija bei ją kūrusios unikalios asmenybės.

„Archyviniais dokumentais paremta ir retomis nuotraukomis gausiai iliustruota knyga skiriama profesoriui Kaziui Pakštui – vienai originaliausių XX a. Lietuvos istorijos asmenybių. Politinės geografijos pradininkas ir aktyvus visuomenininkas, nuolat ieškodamas būdų skausmingoms Lietuvos geopolitinėms problemoms spręsti, pateikė daug stebėtinai naujų ir drąsių idėjų, projektų ir sumanymų. Knygoje atskleidžiamos Kazio Pakšto originalios mintys, tarp Lietuvos ir svečių šalių padalintas ryškus gyvenimas, plačiašakė veikla neabejotinai sudomins istorinės literatūros mylėtojus“ , – Vilniaus universiteto Rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

„Knyga yra ne tik apie neeilinę asmenybę ir profesionalios geografijos pradžią Lietuvoje, bet ir apie sudėtingą šalies istorinį laikotarpį, apie lietuvių išeivių susitelkimą išlaikyti tautiškumą, apie vizijas ir gausybę idėjų, kurios aktualios ir šiandien“, – Lietuvos geografų draugijos prezidentė Genovaitė Kynė.

„Knygos skaitytojus sudomins iškili Kazio Pakšto asmenybė, jo pastangos Amerikoje tik pradėjusius kurtis Antrojo pasaulinio karo pabėgėlius lietuvius perkelti į tropikų šalį – Britų Hondūrą. Profesoriaus mintys apie etninio identiteto išsaugojimą svetimoje aplinkoje yra aktualios ir šių dienų emigrantams kuriant „alternatyvią Lietuvą“ ne vienoje konkrečioje geografinėje vietovėje, o interneto sujungtame plačiame pasaulyje. Rūpestis tas pats – sprendimai kitokie“, – Elena Bradūnaitė-Anglickienė, etnologė (Honolulu, Havajai, JAV).

Knyga priklauso knygų serijai „Vilniaus universitetas visiems“.

„Vilniaus universitetas visiems“ – tai Vilniaus universiteto leidyklos mokslo sklaidos knygų serija, skirta plačiam skaitytojų ratui. Universiteto mokslininkai, ekspertai, savo srities profesionalai rašo aktualiomis temomis apie įvairias gyvenimo sritis: politiką, išskirtines asmenybes, sveikatą, augintinius. Šios serijos knygos parašytos lengvu stiliumi ir tai jas daro patrauklias ne tik akademinei visuomenei, bet ir visai plačiajai visuomenei, vyresniųjų klasių moksleiviams, studentams, visiems, pasigendantiems išsamių, mokslu ir faktais grįstų žinių įvairiomis temomis.

Visos serijos knygos: https://www.knygynas.vu.lt/serija-vu-visiems